Ceļojums Lielauces senvēsturē

Vēsture

“Ceļojums Lielauces senvēsturē” sāksies 4. maijā “Klatēs” plkst. 10.

Kā tur nokļūt? Ceļš visiem – kājāmgājējiem, velosipēdistiem un autobraucējiem ir vienāds. Kājāmgājēji, kuri vēlas sākt ceļojumu no Klatēm, dodiet ziņu Ivaram vai Renātei – saorganizēsim vietiņu pie autobraucējiem.

No Lielauces vai Auces puses braucot uz Dobeli, vispirms ir krustojums Skarē, no kura taisni ved ceļš uz Bēni, bet pa kreisi galvenais ceļš uz Dobeles pusi, kas ieved mežā.

1,9 km  aiz Skares pirmajā meža ceļā jānogriež pa labi. Tā sākumā ir robežbarjera ar aizliedzošo ceļazīmi autobraucējiem, ka bez saskaņošanas iebraukt aizliegts. Mūsu pasākumam saskaņojums saņemts, brauciet droši tālāk!

Pa meža ceļu no krustojuma tieši 1,2 km. Pabrauksiet garām diviem blakusstāvošiem ugunsdzēsēju uzraudzības torņiem un aiz pāris līkumiem labajā pusē būs liela zaru kaudze un pie tās esat sasnieguši koordinātas 56°30’37.0″N 22°58’11.0″E (56.510282, 22.969722). Automašīnas lūgums atstāt aiz šī punkta ceļa malā vai nobrauktuvēs, vai pēc 200 m ir apgriešanās loks – galvenais, lai citi tiek garām.

Savukārt, velobraucēji šeit var atstāt braucamos, un visiem kopā atlikušos 500 m jāveic kājām.

Jāiet gar izcirtuma labo malu – tad tiksit sausām kājām. Ņemiet piemērotus apavus, jo jāiet pa hārvestera iebrauktajām riepu pēdām un pa meža malu – izcirstajās stigās ir sagāztas lazdas, no zemes rēgojas asi lazdu, alkšņu puļķi.

Kolīdz būsit pārvarējuši izcirtumu, priekšā daži koki un lieli akmeņu krāvumi. Kad iziesit lauka malā, tad ziemāju laukā redzēsi trīs ozolus.

Tur, kur divi ozolu blakus, tur Klates, bet augstākais kalniņš pa kreisi no tām – Sudrabkalniņš, kas ir senkapi. Tur uzklausīsim Andri Tomašūnu un Gunti Zemīti.

10:45 visi dodamies uz Lielauci. Auto un velobraucēji dodas uz Lielauces baznīcu, kur arheologa uzraudzībā paredzēts izcelt kapu plāksni un veikt izrakumus. Interesenti varēs vērot, kā tas notiek. Mehanizētos darbus veiks IK “Kurmīts”, Guntis Gristiņš, bet rakšanu organizē Raimonds Vernis.

Tikmēr kājāmgājējiem ceļš uz Lielauces baznīcu Ivara Bušmaņa vadībā – no Klatēm 7,8 km. Pie baznīcas īsa atpūta.

Tad, kad rakšanas darbi pabeigti, visi caur Ražotājiem dodamies uz  Dīcmaņu- Pilsiņķu kapulauku 1,7  km. Otra koordināta Pilsiņķos 56°30’28.4″N 22°51’42.4″E (56.507883, 22.861778). Tur turpināsies Gunta Zemīša un Andra Tomašūna stāstījums.

Pēc tam atpakaļceļš uz baznīcu, kur mūru iekšpusē mūs gaidīs zupa pie baltā galdauta un Inta Reisa ar ģitāru. Ivars pastāstīs par pirmo Lielauces pagasta priekšnieku, kurš bija Lielauces sabiedriskās dzīves dvēsele 50 gadus.