Jānis Plase
Gleznotājs Jānis Plase dzimis 1892.gadā Lielauces pagasta Kalvu mājās. Pēc vectēva nāves tēvs pārdod mājas un pārnāk uz dzīvi Rīgā, kur atver mazu pārtikas veikaliņu Pārdaugavā Akmeņu ielā. Būdams alkoholiķis, tēvs drīz nodzer arī to, saslimst un nomirst, atstādams sievu ar diviem maziem bērniem — Kārli un desmit gadu veco Jāni. Māte sāk pelnīt maizi ar bikšu šūšanu veikaliem un vēlas, lai dēls Jānis mācītos par drēbnieku, bet viņš ar asarām acīs viņš izlūdzas neuzspiest viņam netīkamo arodu. Par katru iegūto kapeiku viņš pirka krāsainos zīmuļus, eļļas krāsas un pastkartes. Viņš kopēja Beklina darbus.
Pēc mātes nāves iestājās pie krāsotāja Rozes par mācekli, tad 15 gadus vecumā sāka apmeklēt Blūma zīmēšanas skolu. 1913. gadā beidza Blūma zīmēšanas skolu, pēc kam devās uz Pēterburgu. Par spīti badam un trūkumam viņš pabeidza Pēterburgas Ķeizariskās mākslas veicināšanas biedrības skolu (1914–1917). Labākās dzīves meklējumos devās uz Sibīriju, dzīvoja Čitā, Habarovskā un aizceļoja līdz pat Harbinai un Vladivostokai. Čitā viņš izveidoja mākslinieku biedrību un atvēra gleznošanas studiju, Vladivostokā iepazinās un sarīkoja kopīgu izstādi ar slaveno krievu futūristu Vladimiru Burļuku.
1920. gadā Jānis Plase no Vladivostokas atgriezās Rīgā. Drīzumā organizēja personālizstādi, kuru kritiķi un mākslinieku vidū uzņēma vēsi, pārmetot sekošanu krievu simbolismam. Jāņa Plases māksla, īpaši viņa 1920. gadu otrās puses darbi, pieskaitāmi Latvijas modernisma paraugiem.
Atgriezies viņš kļuva par zīmēšanas skolotāju Madonas vidusskolā, pēc tam pārcēlās uz Rīgas 41.vidusskolu. 1925. gadā kopā ar dažiem domubiedriem nodibināja mākslinieku, mūziķu, aktieru, dejotāju un literātu biedrību “Zaļā vārna”. Kā biedrības priekšsēdētājs vairākus gadus Jānis Plase rīkoja izstādes un pasākumus – “jampampus”, izdeva biedrības žurnālu. Tomēr nabadzība iedragāja viņa veselību, un mākslinieks mira 37 gadu vecumā 1929. gadā.
Interesanti, ka “zaļvārnietis” Aleksandrs Čaks 1931. gadā izdeva grāmatu par Jāņa Plases dzīvi. (Aleksandrs Čaks, “Jānis Plase”, 1931, Mākslinieku biedrība “Zaļā Vārna”, Rīga, 63 lpp.)