Kurzemes un Zemgales robeža

Vieta

Ģeogrāfiski – pēc dabas rajonēšanas shēmas – Lielauces pagasts ietilpst vienā no Kurzemes dabas rajoniem -–Austrumkursas augstienes Lielauces paugurainē. Augstākā virsotne – Cīruļkalns jeb Lapsu kalns (151,2 metri virs jūras līmeņa) ir augstākais paugurs Zemgalē. Pagastu šķērso ūdensšķirtne starp Lielupes un Ventas baseinu

Lielauces pagasts robežojas ar Zvārdes pagastu, ziemeļrietumos Līčupe veido dabisku robežu ar Blīdenes pagastu, kurš ietilpst Saldus novadā. Ziemeļos pagasts robežojas ar Zebrenes pagastu, austrumos ar Īles pagastu, dienvidos-dienvidaustrumos ar Vecauces pagastu, dienvidrietumos ar Vītiņu pagastu.

Administratīvi Lielauces pagasts ir atradies Kurzemes guberņas Tukuma apriņķī, bet tikai neatkarīgās Latvijas laikā pievienots Jelgavas apriņķim. Administratīvi teritoriālo pārkārtojumu laikā daļa pirmskara Lielauces pagasta teritorijas iekļauta tagadējā Vītiņu, Zebrenes, Īles, Vecauces un Zvārdes pagastā.

Pēc 2021. gada administratīvi teritoriālās reformas Lielauces pagasts iekļauts Dobeles novadā.

Kultūrvēsturiski Lielauces pagasts atrodas gan Zemgalē, jo dažus kilometrus uz rietumiem Dobeskalnos atrodas zemgaļu pilskalns – Incēnu pilskalns, gan arī Kurzemē, jo pagasta etnogrāfija vairāk ietekmējusies no kurzemnieku tradīcijām.

Lielauces pagastā ir trīs ciemi Lielauce, Ražotāji un Ķieģeļceplis.

Lielauce

Ražotāji

Ķieģeļceplis