Folklora

 

GARAMANTAS

DAIŅA BUŠMAŅA VIDEO

TICĒJUMI

“Vai mēs katrs pilnīgi droši un simtprocentīgi varam apgalvot , ka nekad neesam ticējuši  kādai  senlatviešu gudrībai, pamācībai, ticējumam?  Vai  nebaidāmies  no melna kaķa?  Vai izvairāmies likt  somu uz zemes, lai trūkums nepiemeklē? Man šķiet, ka katrā latvietī joprojām  mājo kaut kas  no pagāniskās  ticības un senču gudrības,” tā Lielauces folkloras vakarā  2023. gada 25. februārī skatītājus uzrunāja folkloras kopas “Līgotne” vadītāja Ināra Rumba. Ticējumi visbiežāk saistījās ar zemkopja dzīvi un darbu.

“Kartupeļi un bietes jāstāda vecā mēnesī, lai neaug lakstos, bet lai aug saknēs. Kartupeļi ir jāstāda ziemeļu vējā, tad  ir  miltaini un satur daudz cietes,” – tāds “Lapsēnu” mājās pierakstīts ticējums glabājas Latviešu folkloras krātuves arhīvos. Bet krātuvē ir vēl daudzi citi, ar dažiem no kuriem dalījās folkloras kopa. 52 gadīgais Miķelis Kalniņš  „Atruneļos” zinājis šādu ticējumu: “Meitām vajag apēst  99 maizes gabaliņus. Simto pārsviež pār jumtu un otrā pusē jāsaķer un jāapēd. Ja nesaķer , tad jāsāk atkal no gala. Tad meitas dabū precēties.”

Senču gudrības un arī māņu ticības pierakstītas konkrētās mājās, daudzām no kurām šodien vairs palikuši tikai uzkalniņi, pamatu laukakmeņi un kāds ozols. Izzuduši “Atruneļi”, gan “Kalnajāņi.  “Kalnajāņu” mājās pret kurmju rakumiem līdzējuši vārdi: “Neroci , kurmīti, kāpostu dārzā, Es tavu degunu ar kurpi nomīšu.” Šie jau vairāk līdzinās buramvārdiem, kuru klāsts Latviešu folkloras krātuvē ir daudz lielāks nekā ticējumu.

15 Lielaucē pierakstītie ticējumi

Pavasarī pirms dzeguzes atnākšanas, ūdeni no strauta dzerot, trīs reizes jānospļaujas, lai klepus nemoka.

Ja pavasarī dzeguzi pirmo dzird kūkojam tukšā dūšā, tad ronas visādas kaites un visu gadu tek siekalas, visvairāk guļot.

Pavasarī, pirmo reizi pērkonu dzirdot, jādauza galva ar akmeni, tad nekad neuznāks galvas sāpes. 

Ja meita ēd no visas bļodas, tad tā dabū vīru ar lielu degunu.

Ja, saulei lecot, saulē ir liels sarkans stabs ziemā, tad saka, ka būšot putenis.

Ja telefoni ziemu dikti rūc, saka, ka būšot atkusnis.

Ja pīles un zosis pavasarī sāk palikt nemierīgas, tad būšot lietus.

Uz jaunu lopu teikt nevar, ka skaists un smuks, bet vajag teikt, ka labs.

Uz sivēniem nevar teikt, ka izskatās kā žurka, bet vajag teikt, ka labs sivēns.

Kartupeļi un bietes jāstāda vecā mēnesī, lai neaug lakstos, bet lai aug saknes.

Kartupeļi ir jāstāda ziemeļu vējā, tad  ir  miltaini un satur daudz cietes. 

Kad izmazgā vakarā grāpīti, tad pa nakti to nevajag atstāt tukšu, bet ieliet ūdeni. Tad būs vienmēr pārticība. 

Kad cielaviņu pirmo reizi pie ūdens ierauga, tad to vasaru govis dos daudz piena, bet ja nebūs pie ūdens, tad maz piena dos. 

Zaļajā ceturtdienā priekš gaismas vajag izkurināt pirti un nomazgāties, tad to gadu ādai neuzies nekāda slimība.  

Kad meita iet pie vīra, tad nedrīkst ņemt adatu līdz, citādi saime viņu neieredzēs. 

Meitām vajag apēst  99 maizes gabaliņus. Simto pārsviež pār jumtu un otrā pusē jāsaķer un jāapēd. Ja nesaķer, tad jāsāk atkal no gala. Tad meitas dabū precēties.