Apskates objekti

APSKATEI

Piemineklis Kalpakam

1934. gada 19. augustā pie Lielauces luterāņu baznīcas atklāja pelēkā granītā veidotu pieminekli veltītu Oskara Kalpaka bataljona pirmajai kaujai.

Piemineklis tika celts pēc vietējo ļaužu iniciatīvas un par ziedojumiem. Šim nolūkam tika izveidota Lielauces kaujas pieminekļa celšanas biedrība, tajā bija 34 biedri.

Piemineklis atklāts 1934. gada 19. augustā, klātesot bijušajam kalpakietim, zemkopības ministram J. Kauliņam, ģenerālim K. Berķim un armijas mācītājam P. Apkalnam. Atklāšanas ceremoniju tiešraidē pārraidīja Radiofons.

Pieminekļa projekta autors ir arhitekts P. Dreimanis, izgatavojis J. Sieriņš Saldū.

Piemineklis veidots no pelēkā granīta bluķiem, priekšpusē iemontēta melna granīta plāksne ar tekstu “Še notika / pulkveža Kalpaka / bataljona kauja / 1919. g naktī no / 15. uz 16. janvāri.”. Kaujā krita četri karavīri (lnt. Dambītis, lnt. F. Liepa, vsrž. Burmeisters, kara ierēdnis V. Cīrulis). Pieminekli iznīcināja 1950. gadu sākumā, plāksne sadauzīta. Tas atjaunots 1991. gadā, izmantojot oriģinālo plāksni, kas gan ir pāršķelta divās daļās. Atjaunojumā plāksne vairs nav vērsta pret baznīcu, bet uz Lielauces centru.

50. gadu sākumā piemineklis tika iznīcināts, plāksne sadauzīta. Atjaunots 1991. gadā, ar oriģinālo plāksni, kas salīmēta pēc sadauzīšanas.