Gada lielaucnieks

Ļaudis

Raimonds Vernis

Ne katram lemts savas dzīves laikā iekārtot mājasvietu kā saimniecības centru. Un ne katram izdodas pārcelties no dzīvokļa daudzstāvu namā uz savu māju. Raimonds Vernis iekārtojis divas. Vispirms, kopš 1993.gada viņš izveidoja saimniecību “Skabargas” Īlē, kur nodarbojās ar zivju dīķsaimniecību un vietu pasākumu organizēšanai.

Pirms 15 gadiem viņš pārcēla saimniecību uz Lielauces “Dižozoliem”, kur atkal – uz līdzenas vietas – uz vecās mājas pamatiem, uzbūvēja aitu kūti un dzīvojamo māju ģimenei. Sāka viņš ar 20 aitu mātēm, bet ar katru gadu aitu ganāmpulks palielinās. 2019.gadā saimniecības apgrozījums palielinājās par trešdaļu salīdzot ar iepriekšējo gadu. 2020.gadā apgrozījums kāpt vēl, jo pirmoreiz Raimonda Verņa bioloģiskajā aitkopības saimniecība pārdeva eksportā simts jēru turpmākai audzēšanai Beļģijā.

2020.gadā “Skabargās” bija 170 Latvijas tumšgalves šķirnes aitu mātes. Krustojot ar Tekselas (tagad ir arī Sufolkas, Merinas šķirnes) teķi, decembrī sāk dzimt jēriņi. Saimnieks paplašina aitu mītnes. Bioloģiskajā saimniecībā ir 50 ha zemes – 20 ha ap māju, bet 30 ha – Galaucē, kur tiek vākta lopbarība ziemai.

Raimonds sāk ierīkot ganāmpulka elektronisko uzskaiti. Nē, ne jau pirkt gatavu, bet pats iegādājis krotālijas ar čipiem un gatavojas saprogrammēt tā, lai izejot cauri elektroniskajiem vārtiem, aitas pašas saskaitītos, nosvērtos. Lai aitas varētu kontrolēt caur viedtālruni. Jau tagad Raimonds viedtālrunī un mājas televizorā redz novērošanas kameru pārraidīto tiešraidi.

Raimonds ir atsaucīgs. Kad biedrība labiekārtoja pagalmu centrā, Raimonds bez vilcināšanās atvēlēja traktoru velēnu aizvešanai. Kad spriedām par talku pie Lielauces baznīcas, Raimonds uzņēmās līdera lomu.