Gada lielaucnieks

Ļaudis

Daiņa Bušmaņa un Ivara Bušmaņa video

Agris Jurģis-Jurģītis

Lielauce ir bišu poligons. Tajā saimnieko divi biškopji – Zvārdes lielākais biškopis Māris Kreicbergs un Lielauces tālākajā rietumu galā – Puijās – Lielauces galvenais biškopis Agris Jurģis-Jurģītis. Agra bites aplido visu Lielauci un Zebreni.

Jau 40+ gadus viņš dzīvo Lielaucē, “Laimestu” mājās, bet ar bitēm sācis ņemties pamazām. Sākumā viņa saimniecībā Auces biškopis Aivars Simanovičs atstājis savus stropus apputeksnēšanai. Darbošanās ap tiem ieinteresēja Agri, pamēģināja ar divām bišu saimēm. Ieinteresējās un  Vecbebru tehnikumā apguva biškopja specialitāti un pēc tam pamazām ar katru gadu pavairojis bišu saimju skaitu. Esmu dzirdējis teicienu, ka īsts vīrietis sākas no 100 (kg). Biškopis sākas no 100 saimēm, uzskata Agris. Tad to varot uzskatīt par biznesu. 

Pagājušā gada beigās jau bija 300 bišu saimes un biškopību vairs nevarēja savienot ar algoto darbu “De Laval” par slaukšanas iekārtu pārdošanas speciālistu. Tagad Agris ir tikai biškopis.

Tikai? 2021. gadā iegūts 10 tonnas medus, 1,5 t ziedputekšņu 150 kg bišu maizes. Kas to visu apēd? Izrādās, 90% no saražotā apēd Somijā, kur  novērtē Lielauces tīro medu.

Šodienas tehnoloģijas atšķiras no mūsu tēvutēvu piekoptajām – putuplasta magazīnas, vieglas bišu mājas, ziemā apliktas ar plastmasas režģi, lai netiek klāt caunas un dzilnas. Rāmīšu apstrāde gandrīz pilnīgi automatizēta. Medus šūnas atvasko ar automātu, un pēc izsviešanas medus tiek samaisīts ar speciālu iekārtu, lai tas pēc tam nekristalizējas, – lai nezied, un tas būt krēmveida.

Medus novākšanas laikā Agra individuālais uzņēmums pārvēršas par ģimenes uzņēmumu. Saimnieks pats tik spēj piegādāt rāmīšus ar medu, bet tālākos darbus medus darbnīcā pārņem viņa meita Patrīcija un brāļadēls Dīvs Krūzmanis. Pēc tam atliek tikai fasēšana un etiķetes uzlīmēšana. Uz etiķetes rakstīts: “Medus, ievākts Zemgalē. Biškopis Agris Jurģis-Jurģītis”.

Ar Agri Jurģi-Jurģīti nominācijā “Gada Uzņēmējs” “Gada Lielaucnieka 2021” godināšanas ceremonijā 2022.gada 19.martā iepazīstināja Neringa Krakausīte-Bērziņa.