Daiņa Bušmaņa un Ivara Bušmaņa video
Normunds Frīde
Uz Lielauces muižas smēdes pamatiem, kolhoza “Lielauce” laikā būvēto mehānisko darbnīcu sienās un atjaunotās Latvijas laikā renovētās telpās “Kalna darbnīcās” iekārtojusies otra lielākā pagasta ražotne – SIA “Vanna vannā”. To pirms 15 gadiem izveidojuši divi uzņēmēji Normunds Frīde un Ilze Lode.
Uzņēmuma nosaukums precīzi apraksta to, ko tā ražo. Izmantojot “vannā vannā”. tehnoloģiju, vecajā vannā ievieto tādas pat formas akrila ieliktni. To kopš 1999. gada šo pakalpojumu piedāvā Lielauces uzņēmums, kuram ir formu kolekcijas no populārākajām PSRS laika vannām, kā arī poļu vannām.
Kā tas notiek? Akrila plāksni uzkarsē un ar vakuumpresi piesūc vēlamajai formai. Tad tās apakšu nostiprina ar stiklšķiedras klājumu. To visu veic trīs uzņēmuma darbinieki – Raimonds Vernis, Gunārs Stepiņš un Andris Rakēvičs. Savukārt ar vannu ielikšanu mājokļos darbojas otrs Ražotājos reģistrētais uzņēmums – SIA “Ilstone”.
Simts vannas mēnesī tiek uzstādītas Latvijā, bet divi līdz trīs simti – lielākoties Polijā, bet arī Lietuvā un Igaunijā.
Uzņēmuma apgrozījums ir stabils – ap 200 tūkstošiem eiro gadā. Pat pandēmijas laikā uzņēmums neapstājās. Tāpēc, ka, kā saka uzņēmējs “Visi ieslēdzās mājās un sāka remontēt, mainīja arī vannas.” Gadā uzņēmums saražo apmēram 2500 vannu ieliktņus. Taču tiek izgatavotas arī pilnībā gatavas vannas. Tādas, kā ražo “Ravak” vairumtirdzniecībā maksā 3-400 eiro, bet lielaucnieki vannu prot saražot par 200 eiro.
“Vanna vannā” arī eksperimentē – pērn pamēģināja izgatavot pirmo SUP dēli. Finansiāli varētu atļauties eksperimentāli ražot SUP dēļus, bet trūkst meistara, kas taisa formu. Rudenī RTU studenti tika iesaistīti projektā, kurā viņus saved ar uzņēmējiem. Pāris mēnešos studenti uztaisīja formas sagataves, bet vēl jāpiestrādā, lai dēlis kļūtu vieglāks. Normunds Frīde sola pavasarī pabeigt. “Pa druskai ejam uz priekšu,” noslēgumā saka uzņēmējs.