Lielauces muiža
Vēsture
Mākslas piemineklis – ampīra stila balto glazēto podiņu krāsns ar dekoratīvajām figūrām.
I.Bušmaņa foto
Lielauces pils Svētku zāle pirms 1901. gada novembra ugunsgrēka
19. gs. beigu foto no Rundāles pils muzeja arhīva
Lielauces pils Svētku zāles interjers pēc pils atjaunošanas 20. gs. sākumā
Foto pēc 1903. gada no Marburgas Foto arhīva Vācijā
Lielauces muižas interjers kā aizsargājamais mākslas piemineklis attiecas uz četrām telpām, tostarp arī uz unikālajām vītņu kāpnēm uz otro stāvu, ar virpotiem balustriem.
I.Bušmaņa foto
Arhitektūras piemineklis – laukakmens mūra tilts, kas ved pāri aizbērtajam grāvim no dīķa uz ezeru.
I.Bušmaņa foto
Vērtības Lielauces muižā
Lielauces muižas apbūve (nr. 4935), pils (nr. 4940) un parks (nr. 4935) ir valsts nozīmes aizsargājamā teritorija.
Arhitektūras pieminekļi ir arī muižas tiltiņš (nr. 4944), kalte (nr. 4943), divi pagrabi zem tiltiņa (nr. 4942). Nacionālās Kultūras mantojuma pārvaldes aizsardzībā ir arī atsevišķie pils mākslas pieminekļi: trīs krāsnis (nr. 3342, 3343, 3344), divi kamīni (nr. 3340, 3341), un interjera dekoratīvā apdare četrās telpās (nr. 3339).
Pils iekšējā interjera dekoratīvajā apdarē izmantoti ampīra elementi. Pēc 1901. gada ugunsgrēka tiek iebūvētas vairākas ampīra stila krāsnis un kamīni. Ļoti interesants elements ir iedziļināta saimniecības eja no ieejas pils pagrabos dīķa virzienā, kuru kādreiz izmantoja zemnieki, vedot nodevas. Tai pāri ved tiltiņš, zem kura abās pusēs ir pagrabi. Otrs tiltiņš ved pāri aizbērtajam grāvim no dīķa uz ezeru, kurš ļoti stipri cietis kara laikā.
Ap pili ir 58 ha liels brīvā plānojuma parks, kas stādīts grāfa Mēdema laikā. Tajā aug dažādu sugu koki, arī Usūrijas baltegle, Japānas ciprese, Japānas korķozols, Kanādas un Mandžūrijas riekstkoks, sarkanais ozols, īve, kā arī mūsdienās iecienīts krāšņumaugs – efeja. Ainavu parks ar svešzemju koku sugām un dīķi tālāk pāriet meža parkā. Parka teritorijā atrodas divi dīķi. Lielākais dīķis nodala pagasta centru no parka. Kopš 1926.gada Lielauces muižas parks ir Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (agrākās Latvijas Lauksaimniecības universitātes) pārziņā.
Vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis ir pārvaldnieka māja (nr. 4941 ), kur atrodas pagasta pārvalde, bibliotēka un tautas nams.