Vai šī dzērve jau uzkrāsota uz “Ezermaļu” sienas? Nē, vēl ne. Fotomontāžā vēlamais uzdots par esošu. Bet šī ir īstenojama ideja, ja vien mājas iedzīvotāji vēlēsies, ja gribēs kopīgiem spēkiem tādu vai citādu dzērves tēlu uzkrāsot uz mājas aklās vienmuļās sienas. Šī fotogrāfija tikai rosina iztēli, kāds varētu izskatīties Lielauces centrs, ja vien mēs, paši iedzīvotāji, ķersimies klāt pie dzērves tēla ieviešanas pagalmos un pie namiem.
Biedrība “Lielauces attīstībai” savā ikgadējā sapulcē 21. martā nolēma aicināt namīpašniekus piedalīties akcijā “Dzērvi katrā pagalmā!”. Šī doma prātos vējoja jau trīs gadus, taču vispirms gribējās uzstādīt kopīgo Dzērves skulptūru centrā, kam sekotu “mājas dzērves”. Daži šo ideju uzķēra un savās mājās jau uzstādījuši dzērves kā puķupodu turētājas.
Izskanēja priekšlikums rīkot konkursu un apbalvot labākos, taču šo ideju Ivars Bušmanis noraidīja: “Konkurss ir sacensība par to, kuram labāka. Mums nav jāsacenšas – svarīgākais, lai katram ir sava dzērve un tā ir atšķirīga. Lai tā priecē pašus saimniekus un viņu viesus!” Ja tā izvietota no ceļa redzamā vietā – lai arī Lielauces apmeklētājiem būtu interesanti tās aplūkot.
Dzērves simbols dažādos veidos jau atrodams vairāku lielaucnieku dārzos un māju priekšā. Pirmā dzērve parādījās “Sarmās”. Tai sekoja Arņa Fišera un viņa māsasvīra speciāli kalta dzērve metālkaluma puķupoda veidolā “Krastiņos”. Tad “Līgās” Sanita Elferte vispirms uzstādīja vienu kalto metāla puķupodu turētāju un vēlāk otru. Arī “Ezeriņos” parādījās dzērve kā dekoratīva puķupodu turētāja. Nupat “Pirmrindniekos” vēl divas dzērves pievienotas tām piecām lielaucnieku pagalmos mītošajām, turklāt šīs divas dejo arī tumsā, tāpat kā tumsā spārnus pleš Lielauces Dzērve. Biedrības aicinājumam “Dzērvi katrā pagalmā!” atsaucas arvien jaunas mājsaimniecības.
Biedrība neaicina uz dārgu metālkalumu vai skulptūru iegādi. Mūsuprāt, dzērvi var atveidot daudz un dažādos materiālos – ar zariem un sūnām, no metāllūžņiem, no koka vai pat plastmasas pudelēm, no ķieģeļiem. Dzērvi var izgatavot pat sanaglojot vai ar stieplēm sastiprinot malkas pagales. Vai gabionu dzērvi (akmeņi stiepļu karkasā) izveidot kā dzērvi. Var uzkrāsot uz mājas vai saimniecības ēkas sienas. Vai logā iekarināt mozaīkā veidotu. Vai dzērves ēna aizkaros. Tas katra namīpašnieka izdomas un rocības ziņā. Galvenais, lai dzērve sagādā prieku pašiem!
Aigars Vernis ierosināja mājas lapā publicēt jau izvietoto dzērvju fotoattēlus, ko Renāte Kalniņa arī izdarīja, izveidojot galeriju, uz kuru ved raksta beigās norādītā saikne. Tur var atrast fotogaleriju iedvesmai – kā dzērves atveidotas citur Latvijā.