Notikumi

Lielauce

XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkos piedalās pieci lielaucnieki – visi dejotāji, kas sākotnēji dejotprasmi apguvuši Lielauces VPDK “Klabdancis”  Aldas Balodes vadībā, bet svētkiem samācījušies citu deju kolektīvu sastāvā. Baiba Volgaste, Zigmārs Zizlāns un Ivars Bušmanis jau pusotru gadu dejo Vītiņu tauta nama VPDK “Robežnieki”, bet Anita un Vilnis Darģis – pusgadu Dobeles pilsētas kultūras nama senioru deju kolektīvs “Dobelnieki”.

Pirms pandēmijas vēl bija sapnis un cerības, ka Lielauces “Klabdancis” varētu paspēt sagatavoties šiem Dziesmu un deju svētkiem, taču COVID-19 “blaknes” šos nodomus izjauca. Šogad “Klabdancis” mēģina un koncertē nepilnā sastāvā.

Vispieredzējušākais šādu svētku dalībnieks ir Vilnis Darģis, kuram šie ir ceturtie Dziesmu un deju svētki. Pārējiem četriem šie ir pirmie Dziesmu un deju svētki. Divos svētkos Vilnis piedalījies kā korists, trešajos – no Lielauces deju kolektīva Aldas Balodes vadībā (vēl pirms tika izveidots “Klabdancis”). “Man ir liels gods pārstāvēt Lielauci un Dobeles novadu šajos svētkos,” uzsver Vilnis. Kopā ar dzīvesbiedri Anitu viņi dejo senioru deju kopā “Dobelnieki”, uz kuru uzaicināti martā īsi pirms skates, lai aizvietotu kādu saslimušu pāri. Tā arī palikuši kolektīvā. “Esam lepni un laimīgi, ka esam atraduši savu vietu svētkos,” piebilst Anita. “Dejā ir dzīvība, kustību prieks , pozitīvas emocijas, kopā būšanas mirkļi. Izteikt dejas kustībās domu , ideju ir vajadzīga liela mīlestība un vēlme dejot.Man šie svētki ir īpaši, jo ilgais sapnis dejot Dziesmusvētkos , ir PIEPILDĪTS! Būt kopā ar Tautu un liksmot,”  tā Anita.

“Mēs ar Zigmāru pirmo reizi piedalāmies Dziesmu un deju svētkos! Ar prieku un pozitīvām emocijām gājām svētku gājienā. Tāpat arī piedzīvojam gulēšanu vienam pie otra Rīgas Purvciema vidusskolā latviešu valodas un literatūras klasē. Atmiņā un garšās ataust arī skolas ēdnīca. Esam priecīgi, ka varam piedalīties un izbaudīt deju svētku atmosfēru,” abu vārdā saka Baiba. “Pirmo reizi esmu piedalījies Dziesmu svētku gājienā. Daudz pozitīvu emociju un, protams, kolektīva jautrā ballīte vakarā! Super!” piemetina Zigmārs.

Ivaram, kurš ir visvecākais no piecinieka, un arī ar vismazāko dejotāja stāžu (tikai trīsarpus gadi, ieskaitot pandēmijas laiku), šīs ir liels pārbaudījums un varēšanas apliecinājums: “Sāku dejot, lai neizjuktu kolektīvs. Man prieks radās pakāpeniski, mēģinājumu procesā. Tobrīd Dziesmu un deju svētki likās nepārlecama latiņa. Bet kopā “Robežniekiem”, Māras Krūmiņas trenēts, esmu iedancināts deju svētku repertuārā. Tagad esmu šeit, lai dejotu “Daugavas” stadionā kopā ar pārējiem 17 tūkstošiem. Smejos, ka esmu dzīvs pierādījums, ka arī 60+ gados var sākt dejot tautas dejas un piedalīties svētkos vidējās paaudzes deju kolektīva sastāvā.”

Lielauces pieciniekam svētki sākās 2. jūlijā ar dalībnieku gājienu pa Rīgas pilsētas ielām, vakars izskanēja  ar īpašu Dziesmu un Deju svētku dalībniekiem veltītu atklāšanas koncertu. Šonedēļ mēģinājumi, kas nedēļas nogalē vainagosies četros koncerto “Mūžīgais dzinējs”.

Prieks, ka lielaucnieku līdzdalību pamanījuši mājās palicēji. Pie mājām “Dzelmes”, kur dzīvo Baiba un Zigmārs, mājas vecākā Ilga Elferte izkarinājusi valsts karogu: “Mūsējie taču dejo Dziesmu svētkos!”