Notikumi

Lielauce

No 1.jūlija ir spēkā jaunie “Sadales tīkla” (ST) elektroenerģijas piegādes tarifi. Tie ir pieskaņoti reālajiem pieslēgumiem un izmantotajām jaudām, bet pietiekami sarežģīti, lai katra mājsaimniecība spētu saprast, cik turpmāk būs jāmaksā par elektrības piegādi. Kamēr gaidām rēķinus par jūliju, ir vērts noskaidrot izmaiņu pamatojumu un iespējas pašiem ietekmēt tarifus. Tas ir iespējams divējādi:  samazinot pieslēguma jaudu vai arī pārejot uz “Speciālo” tarifu.

“No 1.jūlija spēkā esošie tarifi ir veidoti līdzsvarotāki – atbilstoši pieslēgumu tehniskajiem parametriem, kas nodrošinās, ka gandrīz 800 tūkstošiem AS “Sadales tīkls” klienti par savu pieslēguma jaudas un patēriņa radītām izmaksām norēķināsies neatkarīgi no lietotāja statusa, jo līdz šim par identisku pieslēgumu, ja tā lietotājs bija reģistrēts kā mājsaimniecība, tika maksāts ievērojami zemāks tarifs – 2,40 EUR/A/gadā, savukārt pārreģistrējot šo pieslēgumu uz juridisko personu, izmaksas pieauga vairāk kā 4 reizes – līdz 10,52 EUR/A/gadā,” tā tos vērtē neatkarīgais enerģētikas konsultants Gatis Ābele. “Tarifu plāni veidoti nevis atkarībā no klienta juridiskā statusa, bet gan atbilstoši pieslēguma tehniskajiem parametriem un patēriņa paradumiem.”

Sadales tīkla mājaslapā katrs var izpētīt tarifus https://sadalestikls.lv/lv/tarifi . Maksa sastāv no fiksētās daļas – maksas par jaudas uzturēšanu, eiro/mēnesī. Šo jaudas daļu katrs var mainīt, piesakot to nākamajam mēnesim savā kontā ST mājaslapā https://www.e-st.lv/lv/private/.

Dzīvokļu īpašnieki, piemēram, var samazināt vienas fāzes elektrotīkla pieslēgumu no 20 A uz 16 A, ja vien tas nodrošinās ikdienas vajadzības: apgaismojumu, veļasmašīnu, ledusskapi, televizoru, gludekli, elektrisko tējkannu un citas ierīces. Iespējams, ka jaudīgākās ierīces tad nevarēs darbināt vienlaikus un to izmantošana būs jāplāno secīgi.

Savukārt trīs fāžu pieslēguma gadījumā privātmājās, kur tiek izmantotas elektroierīces ar lielāku jaudu, piemēram, apsildāmās grīdas, elektriskā plīts, siltumsūknis, ūdens sūknis, kondicionieris un citi. Arī šajos gadījumos var izvērtēt, vai izmantot 50A, 40A, 32A vai 25A, vai var pietikt ar 20A.

“Mazāk pamanītā izmaiņa AS “Sadales tīkls” tarifos ir tā, ka līdz šim par salīdzinoši zemām izmaksām lietotāji varēja turēt lielas jaudas pieslēgumu ar nelielu patēriņu. Tas ilgstoši radīja nepareizu signālu – pieprasīt pēc iespējas lielāku pieslēguma jaudu izbūvi un nerēķināties ar izmaksām to uzturēšanai,” norāda Gatis Ābele. “Jaunais tarifs beidzot motivē rēķināties ar pieslēguma efektivitāti.”

Lielaucē ir situācijas, kad atsevišķām saimniecības ēkām – pagrabam, garāžai, kūtij ir atsevišķs skaitītājs. Tām tagad automātiski piemērots “Pamata” tarifs. “Konkrēts tarifu plāns tiek piemērots katram atsevišķam elektrības pieslēgumam (un attiecīgajam objektam). Ja saimniecības objektam (garāžai, kūtiņai u.c.) ir atsevišķs pieslēgums un, attiecīgi, atsevišķa elektroenerģijas patēriņa uzskaite (“Sadales tīkla” skaitītājs), tam var piemērot izvēlēto (“Speciālais” vai “Pamata”) tarifu plānu,” skaidro Alīna Kozlovska, ST Ārējās komunikācijas vadītāja. Diemžēl trīs fāžu pieslēguma gadījumā, kad garāža vai  kūtiņa pieslēgta vienai no trim fāzēm (un skaitītājs to var nolasīt), “Speciālo ” tarifu plānu nevar pieslēgt.

“Pamata” tarifi ir piemēroti iedzīvotājiem ar regulāru, aktīvu ikdienas elektroenerģijas patēriņu (tādi varētu būt apmēram 90% klientu), savukārt “Speciālie” – īpašumiem, kuros elektroenerģijas patēriņš ir salīdzinoši mazs, mazaktīvs vai neregulārs, piemēram, īpašumiem, kas izlikti pārdošanā un netiek ikdienā apdzīvoti, vasarnīcām ziemas mēnešos, uzņēmumiem ar sezonālu darbību ārpus sezonas u. tml. Tabulā var redzēt, kādos gadījumos ir izdevīgs “Pamata” un kādos – “Speciālais” tarifs.

Pieslēguma parametri “Speciālais” tarifu plāns izdevīgs,
ja ikmēneša patēriņš nepārsniedz
“Pamata” tarifu plāns izdevīgs,
ja ikmēneša patēriņš ir vismaz
1 F 16 A 30 kWh 31 kWh
1 F 20 A 38 kWh 39 kWh
1 F 25 A 48 kWh 49 kWh
1 F 32 A 61 kWh 62 kWh
3 F 16 A 73 kWh 74 kWh
3 F 20 A 92 kWh 93 kWh
3 F 25 A 115 kWh 116 kWh
3 F 32 A 147 kWh 148 kWh
3 F 40 A 184 kWh 185 kWh
3 F 50 A 230 kWh 231 kWh
3 F 63 A 289 kWh 290 kWh

Tarifu plānu var bez maksas mainīt klientu portālā e-st.lv (sadaļā “Pieteikt pakalpojumu”-“Līgumi un tarifi”). Attiecīgi, plānu iespējams nomainīt, izvēloties piemērotāko nākamajā mēnesī plānotajam elektroenerģijas patēriņam (piemēram, pārceļoties uz vasarnīcu vasarā). Turklāt pārejas laikā, no 2023. gada jūlija līdz septembra beigām, izmaiņas iespējams pieteikt jau ar kārtējā mēneša 1. datumu. Piemēram, ja jūlija vidū saprotat, ka elektroenerģijas patēriņš mēneša beigās būs tāds, ka “Speciālais” tarifu plāns būtu izdevīgāks, var pieteikt plāna izmaiņas jau ar jūlija 1. datumu, pamāca Alīna Kozlovska. Tātad, ja vēlaties mazāku rēķinu, ir vērts pacensties mainīt savu tarifa plānu.

Ivars Bušmanis