Notikumi

Lielauce

Kā Lielauces pagasts izskatījās pirms simts gadiem

“Te kaut kur bija skola, kurā mācījās mana mamma,” Lielauces sešgadīgās pamatskolas pamatus īpašumā ar nosaukumu “Meži” meklē Aivars Balodis. Privātie un LVKFDA arhīvi liecina: skola bija! Un būtu palikusi tur, nevis pārcelta uz Lielauces pili, ja pēckara gados partorgs Suščenko nebūtu licis skolu nojaukt, tāpēc ka… kara laikā tur bijis vācu kara hospitālis. Skola 1937.gadā un skolas pamati tagad – tās ir fotogrāfijas no izstādes “Lielauces pagastam 100”. Skolas nams ir sarkano ķieģeļu ēka celta 1900. gadā (grāfa Konstantīna fon Pālena laikā), pārbūvēta 1928. gadā. Un visās bildēs, kurās skolasbērni 30.ajos gados fotografējušies, fonā redzama šī sarkano ķieģeļu siena. Bet pirms tam skola bija vēl pavisam citā vietā – kilometra attālumā ZR virzienā.

Fotoizstāde “Lielauces pagastam 100” bija pārsteigums lielākajai daļai lielaucnieku, kuri pat nespēja iedomāties, ka pašreiz tik bēdīgā stāvoklī esošajā dzīvojamajā ēkā “Ražotāji” kādreiz bija pagastmāja. Vecās ēkas profils vēl tagad redzams Ivara Bušmaņa tagad uzņemtajā fotogrāfijā ēkas galā, kur no sarkanajiem ķieģeļiem nobiris apmetums. Bet 1935.gadā pagastmājā otro stāvu uzbūvēja speciāli sabiedriskajām organizācijām. Tad Lielaucē darbojās jauktais koris un teātris, un vienīgā bibliotēka piederēja patērētāju biedrībai “Spars”.

Tur bija pagasta centrs ar nespējnieku namu un smēdi turpat blakus. Netālu skola un Mācītājmuiža. Padomiski kolhozniecisko nosaukumu “Ražotāji” Lielauces centrs dabūja pēc Otrā pasaules kara, kad kolhoza un ciema padome pārcēlās uz muižas centru – uz kādreizējo kalpu māju un muižas pārvaldnieka māju.

Fotoizstādē varēja apskatīties, kāda no ārpuses un iekšpuses (kādas ērģeles bija!) izskatījās Lielauces baznīca, kuras gruvešus biedrība sākusi nokopt 2021.gada pavasarī.

Uz salīdzinājumu: “toreiz un tagad” balstījās izstādes koncepcija. Piemineklis Kalpaka pirmajai kaujai toreiz un tagad, pienotava toreiz un tagad, Mācītājmuiža toreiz un tagad. Bet no ķesterāta un Baznīckroga tagad nekas vairs nav palicis. Vēsturiskās bildes nākušas no Mārburgas arhīva, Nacionālās Kultūras mantojuma pārvaldes arhīva, Aivara Baloža albuma.

Izstādi Lielauces Tautas namā varēja apskatīt no 2021.gada 15. līdz 30. novembrim. Izstāde tapusi ar pašvaldības Auces administrācijas atbalstu. Vēsturiskās bildes var meklēt šīs vietnes vēstures sadaļā.