Notikumi

Lielauce

Lielajās vēja brāzmās, kas naktī uz 21.janvāri skāra arī Lielauci, tika nogāzti vairāki koki parkā. No tiem vislielākais – osis Lielauces pils priekšā. Pateicoties pagasta pārvaldes aicinājumam, LLU mācību un pētījumu saimniecības “Vecauce” vīri operatīvi apzāģēja nokritušo koku zarus, kas bija uzkrituši uz ceļa un pastaigu takām, sagarināja tos un sāka novākt.

Tiklīdz koks ir nozāģēts, tā ir iespēja pārliecināties par tā vecumu. Nozāģētajā virsmā var labi redzēt, ka līdz 50 gadu vecumam osis pieaudzis ļoti strauji, vēlākos gados audzis ļoti lēni. Šim osim sākotnējo pieaugumu var viegli saskaitīt, arī līdz 120 gadiem šaubu nav, bet visgrūtāk izšķirt gadskārtas pēc 150 gadiem. Šķiet, šis osis ir vismaz 180, bet varbūt pat visus 200 gadu vecs. Satrunējušais vidus liecina, ka tas sasniedzis savu augstāko iespējamo vecumu – teju 200 gadu – un tas būtu nogāzies tik un tā.

Kurš uzņemas saskaitīt precīzāk? Ja kāds precīzi saskaitīs oša vecumu, noteikti to nopublicēsim. Kāpēc tas ir svarīgi? Tāpēc, ka vēstures grāmatās ir rakstīts, ka Lielauces pils parku ir stādījis Vecauces muižas īpašnieks grāfs Karls fon Mēdems. Bet viņam pils piederēja līdz 1830.gadam. Pēc tam viņš muižu atstāja meitai Elizabetei, kuru izprecināja Prūsijas galma virsjēgermeistaram grāfam Vilhelmam Bogislavam Kleistam fon Losam. No oša vecuma varētu secināt, kura laikā tas iestādīts – grāfa Mēdema vai grāfa Kleista.