Notikumi

Lielauce

8. janvārī plkst. 13.00 pie Oskara Kalpaka pieminekļa Lielaucē tika atzīmēta latviešu pulkveža, Latvijas zemessardzes latviešu vienību pirmā komandiera Oskars Kalpaka dzimšanas diena (dzimis 1882. gada 6. janvārī), un viņa pirmās kaujas gadskārta.

“Šodien esam pulcējušies godināt mūsu valsts varbūt pašu godājamāko cilvēku,” savā ievadrunā teica Lielauces pagasta pārvaldes vadītāja Dina Meldere. Uz pulkveža Kalpaka kauju naktī no 1919. gada 15. uz 16.janvāri atsaucās  Zemessardzes 51. kājnieku bataljona komandieris majors Aivis Vācers, kura komandētie zemessargi kuplā skaitā bija ieradušies uz šo pasākumu. “Šī kauja bija īsa, bet asiņaina,” viņš atgādināja un norādīja uz uzvaras nozīmi Latvijas vēsturē. “Tai nebija lielas militāras nozīmes, bet šī uzvara bija svarīga jaunveidotajai Latvijas valsts armijai.” Starp pussimts Zemessardzes 51. kājnieku bataljona zemessargiem bija arī divi lielaucnieki – Arnis Krūzmanis un Mareks Mikšts.

Šai svinīgajā brīdī Zemessardzē uzņēma divus jaunus biedrus.  Pēc pasākuma zemessargi, viņu bērni un atnākušie iedzīvotāji vēl pasildījās pie ugunskura un iedzēra karstu tēju. Pēc tam pulksten 15 zemessargi devās uz Tautas namu, kur noklausījās O.Kalpaka muzeja vadītāja Roberta Sipenieka stāstījumu par Lielauces kauju.

Vairāk informācijas par Lielauces kauju: https://lielauce.lv/vesture/kalpaka-kauja/

Ivars Bušmanis