Notikumi

Lielauce

Sestdien, 2. jūlijā, notika biedrības “Lielauces attīstībai” organizētā 7. talka pie Lielauces baznīcas, kurā piedalījās 16 talcinieki. Šīs talkas laikā no apauguma attīrīta baznīcas dienvidu nogāze un sākts izvest gruvešus no baznīcas iekšienes.

Īpašs ieguvums bija to piecu Auces vīru piedalīšanās, kuri strādā kopā ar kritušo karavīru meklēšanas vienību “Leģenda” – Guntis Gristiņš, Māris Pavlovskis, Māris Raņķevics, Normunds Robežnieks, Vjačeslavs Korņejevs. Viņi zināja, kā jāpārbauda katrs kvadrātcentimetrs, lai nepalaistu garām Otrā Pasaules kara karavīru mirstīgu atlieku fragmentus, metāla detaļas un kā apieties ar nesprāgušo munīciju. Gruveši no torņa tika pārbaudīti, tad no tiem tika izlasīti veselie ķieģeļi mūrēšanai un liekā zeme izvesta ārpus baznīcas. Strauji iesāktos darbus apturēja pirmie atrastie karavīru galvaskausi, neizšautas patronas un pāris šāviņi. Pie tiem atrastie apbalvojumi un zīmes liecināja, ka kritušie un drupās apraktie bijuši vācu karavīri. Nekavējoties tika izsaukta Valsts policija, kura ātri atbrauca, piefiksēja atrasto un izsauca sapierus no Saldus, kas paņēma nesprāgušo munīciju.

Talkā tehnisko nodrošinājumu– miniekskavatoru gādāja Guntis Gristiņš (to finansē Dobeles novada pašvaldība), savu teleskopisko iekrāvēju “Manitou” vadīja Aigars Vernis, bet ar frontālo iekrāvēju “ Dongfeng” talkā piedalījās Raimonds Vernis.

Tija Bušmane fiksēja visus atradumus – gan saplacinātas ērģeļu stabules, eņģes, kaltas naglas, durvju rokturus, dažādu laiku monētas. Daži atradumi ir interesanti – pēc mākslas vēsturnieka Daiņa Bruģa pieņēmuma ir atrasts 18. gadsimta pirmās puses zārka rokturis (bet par to vēl jāpārliecinās klātienē). Ir dažādu laiku monētas, kuru precīzu izcelsmi būs iespējams noskaidrot vēlāk.

Talkā ar zāģiem Arnis Fišers un Zigmars Staņislavskis un trimeriem – Zigmunds Staņislavskis un Ivars Bušmanis pabeidza dienvidu nogāzes attīrīšanu no apauguma. Neringa Bērziņa, Anita Darģe, Sanita Fišere un Maira Zizlāne kociņus un krūmus sameta ugunskurā. Nu baznīca saredzama gan no Auces-Tukuma ceļa, gan no ceļa, kas ved no Auces uz Lielauci. Baznīca gada laikā pilnībā attīrīta no apauguma.

Talciniekus pirmoreiz apmeklēja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas pārstāvis – Vecauces draudzes mācītājs Jānis Erno. Sanita Fišere visus talciniekus un arī atbraukušos policistus pacienāja ar saldējumu.

Tā kā negaidītie atradumi darbus sestdienas darbus iekšpus baznīcas sabremzēja, jau tiek plānotas nākamās talkas.