Notikumi

Lielauce

Sēņu diena Lielaucē beidzot notika 15. oktobrī, jo septembrī mežs vēl bija tika sauss, ka bez gailenēm un dažām beciņām nekā cita nevarēja atrast. Oktobra lietavas un siltais laiks pamodināja sēņotni, kas izspieda krāsainus un dažādus rudens augļķermeņus – sēnes.

Biedrības “Lielauces attīstībai” rīkotais pasākums pulcēja 27 sēņotājus, un tikai trešdaļa bija vietējie. Interesenti bija atbraukuši no Auces, Dobeles, arī no Rīgas un Ķekavas. Daži bija sekotāji Mikologu biedrības aktivitātēm un kā sēņu pazinēji viņi bija labākie noslēguma izstādes kārtotāji.

Šoreiz mežā lasījām visas sēnes un pēc pasākuma vadītājas mikoloģes Initas Dānieles ieteikuma sēnes “izskrūvējām” ar visu kātiņu. “Tikai pēc visām pazīmēm sēnes var droši atšķirt,” teica Latvijas galvenā sēņu zinātāja. Bet, kā teica biedrības vadītājs Ivars Bušmanis, mērķis bija nevis savākt ziemas krājumus, bet uzkrāt zināšanas sēņu pazīšanai, lai turpmāk no meža varētu nākt pilnākiem groziem.

Ķieģeļcepļa mežā labi aug dzeltenpelēkās piltuvenes, briežu jumtenes, pelēkās tintenes, mainīgās pacelmenes, pelēkā pūkaine, eglaines zeltkātes. Ēdamas ir arī mušmirēm līdzīgās ļoti  skaistās zilzaļās virpainītes un vēl daudzas citas.

Pavisam mežā un noslēguma izstādē iepazinām ap simts sēņu sugu, bet ārpusē pie Lielauces bibliotēkas uz galdiem tika izstādītas 80 sugas, puse no tām bija ēdamas. Tas ir daudz vai maz? “Sēņu galds ir bagātīgs,” novērtēja Inita Dāniele. Salīdzinājumam jāatgādina, ka Dabas muzejā oktobrī notikušajā sēņu izstādē bija 150 sugas, bet pirms nedēļas Mikologu biedrības nometnē Litenē – 160 sugas. Lielaucē divreiz mazāk, bet jāņem vērā, ka lasījām vien divas stundas, turklāt sēņotāji nezinīši.

Taču mežs nav vienīgā vieta, kur var sēņot. Atbraukusi Lielaucē, Inita Dāniele “Matužēnu” dārzā atrada zilgano aploceni, kas ir ēdama sēne. Savukārt pirms prombraukšanas dīķmalā nogrieza pāris sēnes līdzņemšanai. Turklāt Lielauce ir pirmā vieta Latvijā, kur izdevies atrast purva celmenes, – tās gan atrodamas augustā un septembrī purva sūnās ap Lielauces ezeru.