Notikumi

Lielauce

Lielauce ir vienīgā vieta Latvijā, kur līdz šim  izdevies atrast purva celmenes, pirms Sēņu dienas lielaucei.lv pavēstīja mikoloģe Inita Dāniele. Augustā un septembrī tās atrodamas purva sūnās ap Lielauces ezeru.

Purva celmenei (Armillaria ectypa) ir 3-5 cm plata cepurīte, sākumā izliekta, vēlāk plakana, ar brūnganām zvīņām, vēlāk gandrīz kaila, medus dzeltena līdz sārti brūngana, vidū tumšāka, ar ieliektu malu. Mīkstums balts, maigs, ar neizteiktu smaržu un maigu garšu, tā šo sēni apraksta Latvijas Dabas sugu enciklopēdijā. Lapiņas sākumā bāli okerdzeltenas, vēlāk dzeltenīgas vai brūngani sārtas, retas, plānas, gar kātiņu nedaudz nolaidenas. Kātiņš 8-10 cm garš, 1-2,5 cm resns, uz leju paresnināts, cepurītes krāsā, blīvs, sīksts, bez gredzena, teiks enciklopēdijā.

Šī ir ēdamā sēne un ceram arī ar to iepazīstināt Sēņu dienas dalībniekus 3.septembrī. Ja sagaidīsim lietu, kas pamodinās sēņotni, tad Sēņu diena notiks, kā plānots. Pulksten 9 tiekamies pie Lielauces bibliotēkas un Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele instruēs ko kur meklēt un kā griezt. Pēc tam katrs ar savu transportu dodamies uz Ķieģeļcepļa mežu, kur visi kopā mikoloģes pavadībā meklēsim un lasīsim sēnes. Kas vēlēsies, varēs doties uz savām sēņu vietām. Bet ap 11 līdz 12 atgriežamies un uz galdiem ārā pie bibliotēkas izstādīsim savus atradumus, par kuriem sēņu speciālistei būs komentāri un ieteikumi.

Ja laiks paliks sauss un sēnēm nelabvēlīgs, tad, iespējams, meklēsim sēņošanai citu datumu. Sekojiet reklāmai Lielauce.lv un Facebook biedrības kontā @Lielauce.