Notikumi

Lielauce

Divas nedēļas atlikušas līdz koncertam uz  Lielauces ezera, kurā muzicēs dziedātāja Aleksandra Špicberga un ģitārists Vladimirs Kudrins. Jau notiek Aleksandras un Vladimira kopmēģinājumi šim koncertam. “Latvijas valsts meži” savā Tērvetes darbnīcā gatavo dēļus skatuvei, pontoni jau noenkuroti gaida ezera krastā. Skaņu operators Oļegs Kovaļovs, laivu bāzes pārzinis Arnis Fišers un biedrības vadītājs Ivars Bušmanis trešdien ieguldīja kabeli ezera dibenā līdz tuvākajai mājiņai, lai pārliecinātos, vai koncerta apskaņošana 15.jūlija vakarā būs veiksmīga. Kabeli biedrība iegādājās no biedrības iemaksātajām  biedru naudām – ar domu, ka tas noderēs arī citos āra pasākumos.

Tikmēr ieinteresētie klausītāji jau rezervējuši LVM Lielauces ezera laivu bāzes visas 15 laivas. Jāatgādina, ka laivas noma ir 5 EUR un ka rezervētās laivas jāizņem līdz plkst. 21. Pēc šī laika neizņemtās laivas tiks iznomātas citiem gribētājiem. Tāpat arī 18 privātās lielaucnieku laivas tiek gatavotas izbraukšanai ezerā. Tātad ap simts skatītāju varētu būt laivās ap skatuvi. Jāpiekodina, ka svešas laivas ezerā ienest ir aizliegts, jo Vīķu purvs ir aizsargājamā dabas teritorija.

Bet vēl apmēram simts klausītāju koncertu varēs vērot un dzirdēt arī no krasta. Tiesa, jārēķinās, ka krastā uz peldvietas platformas sēdvietu skaits ir ierobežots (~50), tāpat arī stāvvietās uz laipām jārēķinās ar to nestspēju, tāpēc būs jāklausa organizatoru norādēm par izvietošanos uz laipām un pie mājiņām (skatiet pievienoto karti).

Mūsu pusē tas būs nebijis notikums, jo vēl nekad uz ezera nav noticis koncerts. Lielauces ezers ir izslavēts ar “Latvijas valsts mežu” uzbūvētajām četrām mājiņām, kas šūpojas ezera viļņos ­– divas pietauvotas krastā pie laivu bāzes, divas noenkurotas ezerā (tuvākā simts metrus no krasta, tālākā – puskilometru). “Kāpēc mājiņa nevarētu pārvērsties par skatuvi un klausītāji izvietoties laivās ap to?” ierosināja Ivars Bušmanis. Kad Dobeles novada Kultūras pārvalde izsludināja kultūras projektu konkursu, biedrība valdei jau bija skaidrs, ka jāstartē tieši ar šo ideju. Pašvaldības atbalsts dod iespēju organizēt bezmaksas koncertu.

„LVM Rekreācija un medības”, būvējot piekto mājiņu novietošanai ezerā, piedāvā pontonus ar dēļiem skatuvei. Šī skatuve tiks izvietota blakus tuvākajai mājiņai. Tā atradīsies tieši pretī peldētavas platformai, uz kura būs soli klausītājiem. Interesenti varēs izvietoties arī ap mājiņām krastā. Stāvvietas būs uz laipām.

Kas sagaidāms koncertā? Īsi pirms koncerta būs viktorīna par Lielauces ezeru, kurā būs jāzina vai jāuzmin interesantākie fakti par ezeru un Vīķu purvu. Koncerta programmā būs iemīļotas latviešu komponistu melodijas un tautas dziesmas. Aleksandra un Vladimirs kopā muzicē no 2015. gada. Kopā veidotas dažādu mūzikas žanru programmas.

Aleksandra Špicberga ir jauna, spilgta un daudzpusīga dziedātāja, kurai vienlīdz tuva ir kā akadēmiskā, tā baznīcas un tautas mūzika. Aktīvi koncertē, sadarbojoties ar dažādu žanru izpildītājmāksliniekiem. Izdoti trīs solo albumi. Šogad augstu skatītāju un mūzikas kritiķu vērtējumu guvis Aleksandras sniegums koncertuzvedumos “Nestāstot” un “Laiks. Tu. Lūgšana”. Aleksandra ir absolvējusi Rīgas Doma Kora skolu un šobrīd studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas Akadēmijā profesora Andra Veismaņa kora diriģēšanas klasē. Aleksandra uzstāsies arī šajos Dziesmu un deju svētkos.

Vladiirs Kudrins 2016. gadā absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju pie prof. Juļusa Kurauska. Jautāts par spilgtiem notikumiem profesionālajā karjerā, Vladimirs min Jūrmalas ģitāras festivāla organizēšanu 2017. gadā, nošu grāmatas “Pirmā burtnīca. Imants Kalniņš” izdošanu 2020. gadā, koncertus Oslo kopā ar Aleksandru Špicbergu un, protams, dalību ģitāristu konkursos Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Līdzās aktīvai koncertdarbībai, Vladimiram ir 12 gadu pedagoģiskā pieredze. Viņš strādā par ģitārspēles pasniedzēju Jūrmalas Mūzikas vidusskolā un Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolā.

Mūziķu repertuārā ir gan tautā iemīļotas latviešu autoru melodijas, gan spilgti akadēmiskās mūzikas paraugi. Īpaši tuvas duetam ir Imanta Kalniņa dziesmas un spāņu mūzika.

15. jūlija saulrietā skanēs iemīļotas latviešu komponistu (Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Jāņa Lūsēna) melodijas un tautas dziesmas. Tiek gatavots pirms 120 gadiem šeit pierakstītās tautas dziesmas “Tumšā naktī, zaļā zālē” pirmatskaņojums Lielaucē.

Jāpiebilst, ka koncerts notiks jebkurā gadījumā. Ja nu laika apstākļi neļaus koncertam notikt uz ezera, tas notiks Lielauce tautas namā. Koncerts tiks filmēts gan no drona, gan no ūdens, gan no krasta, lai izveidotu videoklipu.

Aleksandras Špicbergas jaunākais videoklips:

Koncertā Lielaucē skanēs arī šī Imanta Kalniņa dziesma “Tauriņa samtainā smarža”

Koncerta vieta no putna lidojuma – pie mājiņas būs skatuve, ap to klausītāji laivās, bet koncertu varēs vērot arī krastā uz laipām. Gunta Vilberta foto.