Notikumi

Lielauce

Sūdzība un valsts vides sargu neadekvātā reakcija novedusi Lielauces pagasta bioloģisko lopkopi Aigaru Verni līdz lēmumam pārtraukt saimniekošanu, raksta “Latvijas Avīze”. Valsts vides dienesta (VVD) inspektori pēc vairākām pārbaudēm pat brīdinājuši par potenciālu saimnieciskās darbības apturēšanu, ko gan vēlāk atzina par pārspīlētu reakciju.

Lielākie iebildumi bija pret pakaišu kūtsmēslu glabātavu, kura, pēc VVD domām, piesārņojot vairāku simtu metru tālumā esošo lauka stūri. Pēc “Latvijas Avīzes” iesaistes un VVD inspektoru pēdējā apsekojuma, kūtsmēslu glabātava tomēr atzīta par ekspluatējamu un lieta pret lopkopi izbeigta. Stāsts sākās pirms gada, kad VVD saņēma sūdzību par zemnieku saimniecību saistībā ar pārplūdušu grāvi un blakus esošo ceļu, kas aizved uz kaimiņos esošo īpašumu “Līgas”. Sekoja grāvja apsekošana un paraugu noņemšana.

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior” testi uzrādīja piesārņojošo vielu paaugstinātu koncentrāciju. Nenoskaidrojot konkrētu vielu rašanās avotu, VVD inspektori pieņēma, ka pie visa vainojama zemnieku saimniecība “Baltiņi” un uzdeva novērst noplūdi. Ar to  arī sākās saimnieka Aigara Verņa galvassāpes – nevar taču novērst tos trūkumus, kurus dabā nevar atrast.

Kaut VVD inspektors Aigaram norādījis, ka VVD mērķis nav sodīt, bet panākt, lai problēmas tiktu novērstas, realitātē bija citādi. Finansiāli saimniecībai VVD pārbaude novembrī izmaksāja 3600 eiro – 1800 eiro sods no VVD, kā arī lēmums no Lauku atbalsta dienesta atmaksāt 3% no piešķirtā atbalsta, kas arī ir 1800 eiro.

27. jūnijā lieta pret saimniecību tika izbeigta. “Pārbaudes laikā kūtsmēslu krātuvei būtiskas plaisas netika konstatētas. Lai gan lēmumā uzdotā veicamā rīcība – kūtsmēslu krātuves plaisu aizdarīšana – netika izpildīta, taču pārbaudes laikā konstatēts, ka kūtsmēslu krātuves plaisas nav būtiskas. Izvērtējot kūtsmēslu krātuves plaisas, secināms, ka pašlaik pa kūtsmēslu krātuves plaisām būtisks piesārņojums vidē nonākt nevar,” teikts VVD paziņojumā zemnieku saimniecībai “Baltiņi”. Diemžēl ne pirmo reizi kāda valsts institūcija neizprotamu, grūti pamatojamu iemeslu dēļ kādam uzņēmējam, šoreiz zemnieku saimniecības īpašniekam, laupījusi vēlmi turpināt strādāt un maksāt nodokļus, nodrošinot iedzīvotājus ar darbu.

Aigars teic, ka pēc šīm pārbaudēm Valsts vides dienestam vairs nekad neuzticēsies un šis viss novedis pie tā, ka Aigars sagaidīs pensionēšanās vecumu un lopkopību izbeigs. Vairāk nekā simt lopus viņš pārdos, atstājot tikai apmēram 130 hektārus plašos laukus, kurus plānojot iznomāt. ZS “Baltiņi” ir bioloģiskā saimniecība, taču īsti jēgu Aigars arī tam neredz, jo par vienu piena litru tas viņam ļauj nopelnīt vienu centu vairāk, bet, lai dabūtu bioloģisko sertifikātu, jāizpilda daudz vairāk prasību, kas maksā naudu. “Šo pienu jau tāpat pārdod praktiski kā parasto pienu – salej vienā un tajā pašā mucā… Jaunā paaudze taču nav stulba, viņi redz, kas notiek. Labāk strādās pilsētā ar brīvdienām un astoņu stundu darba dienu, saņemot normālu algu. Kad peļņa beidzot sāk parādīties, tad uzrodas visādi parazīti, kas visu sabojā, un darba prieks ar to visu arī beidzas,” tā uzskata Aigars.

Visu rakstu var izlasīt:

https://lasi.lv/saimnieks-uznemejs/lauksaimnieciba/vides-sargu-rekets-aizdzen-zemnieku-pensija.3639