Notikumi

Lielauce

Lielauces ezera laivu bāzes nomas izsole varētu notikt aprīļa sākumā, to tikšanās laikā 28.februārī AS “Latvijas valsts meži” (LVM) centrālajā birojā pavēstīja LVM Nekustamo īpašumu pārvaldes vadītāja Una Liepiņa. “Tuvākās nedēļas vai pusotras laikā tiks sagatavots nekustamā īpašuma novērtējums, un, balstoties uz to tiks izstrādāti izsoles noteikumi potenciālajam nomniekam,” viņa precizēja. Pēc noteikumu izsludināšanas vietējā presē un “Latvijas Vēstnesī” (publicēsim arī pagasta mājaslapā), uzņēmējiem tiks dots laiks 10 darba dienas sagatavoties izsolei. Ja izsole aprīlī būs sekmīga, tad jaunais nomnieks pat varēs paspēt sākt darbu ar līdaku sezonas atklāšanu – 1. maiju.

Tikšanās notika pēc LVM iniciatīvas, uzaicinot Dobeles novada pašvaldības un biedrības “Lielauces attīstībai” pārstāvjus, lai konsultētos par izsoles nosacījumiem. Tajā piedalījās no LVM puses: valdes loceklis Valdis Kalns, LVM Nekustamo īpašumu pārvaldes vadītāja Una Liepiņa, LVM struktūrvienības “Atpūta un medības” direktors Egils Ozols un Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs. Dobeles novada pašvaldību pārstāvēja Domes priekšsēdētāja vietnieks Edgars Laimiņš, biedrību “Lielauces attīstībai” – valdes priekšsēdētājs Ivars Bušmanis.

Uz biedrības jautājumu, kāpēc laivas tomēr tika aizvestas, LVM pārstāvji uzsvēra, ka ilgtermiņa nomā drīkstot nodod tikai nekustamo  īpašumu. “Tad jau nomas objektu  nevar saukt par Lielauces ezera laivu bāzi, bet par laivu piestātni.  Un pat par to ne, jo nedrīkstam ierobežot nākamā nomnieka tiesības izlemt, kādiem nolūkiem šis īpašums tiks izmantots – makšķerēšanai vai tikai viesmīlībai mājiņās, šašliku cepšanai  krastā vai kāju mērcēšanai ūdenī.” “Tad mēs nomas līgumā paredzēsim nekustamā īpašuma nomas tiesību izsoli rekreācijas vajadzībām Lielauces ezerā,” atbildēja valdes loceklis Valdis Kalns. Viņš informēja, ka atstātās divas mājiņās novērtējis sertificēts būvinženieris un ka mājiņas tikšot izīrētas ar novērtējuma aktu. Vienu no mājiņām (atjaunoto) būšot jāapseko katru gadu, bet otru (guļbaļķu) bez renovācijas aizliegts ekspluatēt. Vēl tikšot izīrētas  inventāra noliktava ar WC mezglu un elektrības pieslēgumu, platforma uz pontoniem, laipas, kā arī tiem pieguļošā zeme. Neskaidrs palika jautājums par pienākošajām zemes platībām un par ūdens  izmantošanas nosacījumiem līgumā, ko Valdis Kalns solīja precizēt pēc konsultācijām ar juristiem.

Nomas līgums tiks slēgts uz pieciem gadiem, norādīja Nekustamo īpašumu pārvaldes vadītāja Una Liepiņa. “Tas noteikti samazinās nomnieka interesi investēt, kur nu vēl būvēt ezera mājiņas,” iebilda Ivars Bušmanis. Tas ir maksimālais laika posms, uz kādu drīkstam izīrēt šo īpašumu – paskaidroja Una Liepiņa.

Biedrības vārdā Ivars Bušmanis atkārtoja lielaucnieku prasību nodrošināt ikvienam interesentam brīvu bezmaksas piekļuvi ezeram. Valdis Kalns apsolīja šo iekļaut nomas noteikumos. Tāpat ir svarīgi saglabāt pieeju savām laivām tiem lielaucniekiem, kuriem tās stāv ezera krastā.

Līdz galam neizrunāts palika jautājums par licencēto makšķerēšanu Lielauces ezerā, kas Dobeles novada pašvaldības noteikumos paredzēta līdz 2026. gadam. Edgars Laimiņš informēja, ka pašvaldība saņēmusi LVM vēstuli, ka uzņēmums pārtrauc organizēt licencēto makšķerēšanu. Jautājums bija: vai prasību pēc licencētās makšķerēšanas iekļaut nomas noteikumos? Uz to viennozīmīgas atbildes nebija. LVM pārstāvji norādīja, ka, nenosakot obligāto licencēto makšķerēšanu,  uzņēmējam būtu vieglāk strādāt un arī makšķerniekiem publiskais ezers būtu pieejamāks. Bet tādā gadījumā ezerā ikviens drīkstētu makšķerēt ar savu līdzpaņemto laivu. Ja nosaka licencēto makšķerēšanu, tad laivu bāzes nomniekam būtu tiesības vienam pašam izsniegt laivas (izņemot jau iepriekš atrunātās vietējiem iedzīvotājiem piederošās), bet viņam par papildus gūtajiem līdzekļiem būtu pienākums piedalīties vides aizsardzības pasākumos, piemēram, atjaunot zivju resursus.

Ivars Bušmanis ierosināja to nomas noteikumos neiekļaut, bet atstāt tiesības nomniekam pēc līguma noslēgšanas pašam izlemt, vai noteikt licencēto makšķerēšanu, un tad ar iesniegumu vērsties pašvaldībā. Edgars Laimiņš piekrita, bet arī tas jāprecizē pašvaldības juridiskajā dienestā, vai tā drīkst darīt.

Nekustamo īpašumu pārvaldes vadītāja Una Liepiņa solīja iepazīstināt ar izsoles noteikumiem pašvaldību un biedrību  vēl pirms to izsludināšanas. Ja jums šķiet, ka kāds no jautājumiem ir piemirsts vai netiek pareizi risināts, rakstiem biedriba@lielauce.lv vai zvaniet Ivaram Bušmanim.

Stundu garajā sarunā tika  pārrunāti arī citi Lielauces ezera apsaimniekošanas jautājumi.

Kā jau informējām, LVM pērn beidza maksas tūrisma pakalpojumu sniegšanu Lielaucē un sāka demontēt mājiņas https://lielauce.lv/nojauc-ezera-majinas/. Pēc biedrības un Dobeles novada Domes priekšsēdētāja Edgara Laimiņa iesaistīšanās divas mājiņas izdevās saglabāt nākamajam nomniekam.