Notikumi

Lielauce

Pils lielais dīķis pagastmājas un veikala priekšā ir tik aizaudzis, ka vienā galā dūņas jau sasniegušas ūdens virspusi. Zivis tajā noķert arvien grūtāk. Juris Melbārdis ierosina dīķī ielaist dūņēdājas karpas – amūrus. Aprunājoties ar tiem, kas dīķī makšķerē, viņš saņēmis solījumus ziedot naudu šim mērķim. Juris vērsās pie palīdzības pie biedrības un valde nolēma izsludināt ziedojumu vākšanu. Šī  akcija saskaņota gan ar pašreizējo īpašnieku – Latvijas Lauksaimniecības universitāti, gan ar Dabas aizsardzības pārvaldi.

Dīķu attīrīšanai baltie amūri ir labākais risinājums. Dienā baltais amūrs, atkarībā no vecuma un lieluma, apēd 40 līdz 300% barības, salīdzinot ar paša ķermeņa svaru. Mazuļi barojas ar zooplanktonu un kukaiņiem, bet pieaugušie barojas tikai ar augiem, priekšroku dodot mīkstākiem un maigākiem.  Tie ēd visus ūdensaugus – gan cietos (niedres, kalmes, vilkvālītes), gan mīkstos (bultenes, elodejas un citus). Jo augstāka ūdens temperatūra, jo baltais amūrs vairāk ēd. Dodoties barības meklējumos, zālēdāj­zivis nograuž ūdensaugu jaunos dzinumus un saknes, rokas dūņās un izplēš tās veseliem gabaliem no grunts.

Amūri ir sarunāti zivjaudzētavā Jaunpilī, kur tie jau lieli (22 – 25 cm gari) un ēdelīgi arī tad, ja ūdens temperatūra zemāka par +15°C .

Lai dīķis Lielauces centrā tīrāks un skaistāks, Juris un biedrības valde aicina makšķerniekus un tos, kuriem rūp skaistāka ainava pils parkā, ziedot vismaz pa 6 eiro (tik maksā viens amūrs)! Biedrība iegādāsies 10–15 zivis, bet, ja būs vairāk saziedots, tad attiecīgi vairāk amūru.  Arnis Fišers apsolījis tos atvest no Jaunpils, bet par amūru pārziemošanu rūpēsies Juris ar draugiem.

Ziedojumus var pārskaitīt biedrības kontā “Swedbank”  konta Nr.: LV33HABA0551046562721 ar atzīmi: “Zivīm” vai, ja tādas iespējas nav, iemaksāt Arnim Fišeram skaidrā naudā, kurš tos ieskaitīs biedrības kontā. Iemaksātāji skaidrā naudā var lūgt pārskaitījuma izrakstu.

Vairāk par amūriem varat lasīt žurnāla “Praktiskais Latvietis” publikācija